Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Yeşilüzümlü, Toros dağlarının eteklerinde yeşillikler ve ormanlar içinde muhteşem bir ovanın yamacına kurulmuş, henüz çok fazla el değmemiş doğasıyla hala kır yaşamını yaşayabileceginiz bir belde. 400 m. rakımdan başlayıp çok kısa mesafelerde 2000 metrelere ulaşan arazi yapısı çok çeşitli ve zengin bir bitki örtüsü sunuyor. Koruma altındaki birçok orkide ve çiçek türünü bu bölgede heyecanla izleyebilirsiniz. 

Bu arazi yapısı, yabani mantarların çeşitliliğini ve bulunma sürelerini de uzatıyor. Sonbahar mantarları, bütün kış boyunca boy gösterip ilkbahar mantarlarını görmeden nöbeti devretmiyorlar. İlkbahar mantarları da düşük rakımlarda görülmeye başlanıp Mayıs ayı sonlarına dek yükseklere tırmanarak sıcaklardan kaça kaça varlıklarını sürdürüyorlar.

Doğada görülen çeşitlilik, sosyal yaşamada yansımış. Çeşitli ülkelerden ve yurtiçinden yerleşmeye gelenler Yeşilüzümlü’nün yerlileri tarafından hoşgörüyle ve önyargısız karşılanmış. Belde hala yoğun göç almaya devam ediyor. Arzulanan, bu göçün Yeşilüzümlü’nün doğasını ve değerlerini tahrip etmeden buradaki yaşamı kendi renkleriyle zenginleştirmesi.

Yeşilüzümlü ismini yemyeşil ovasında asırlardan beri yetiştirilen üzüm bağlarından alıyor. Bu bağlardan şarabını, sucuğunu, pestilini, pekmezini kendi ihtiyacını karşılamak ve kısmen de pazarlamak için üretiyor. Bu ürünlerde asıl amaç pazarlama olmadığı için piyasada bulunanlardan farklı ve doğal tatlarda.

Yeşilüzümlü halkı, sadece bu bölgeye özgü geleneksel bir dokuma olan "Dastar" üretimini herşeye rağmen inatla sürdürüyor, 200'e yakın dokuma tezgahı halen çalışır durumda. Beldedeki onlarca dastar dükkanı hem kendilerinin hemde komşularının ürettiği Dastarları yerli ve yabancı ziyaretçilere ürettikleri şarabı, sucuğu, pestili ikram ederek pazarlamaya çalışıyor.

Yeşilüzümlü meydanı rüyalarımızdaki köy meydanı, ulu çınarın altındaki camisinin karşısındaki kahveleriyle sonsuz bir dinginlik sunuyor. Köyün dükkanlarının çoğu bu meydan çevresinde toplanmış. Terzisi, berberleri, aktarı, elektrik bobinaj dükkanı, emlakçıları ve diğerleriyle hemen hemen tüm ihtiyaçlarınızı buradan sağlayabilirsiniz. Ancak hemen hemen 45 dakikada bir kalkan özel dolmuşlar ve belediye otobüsü sürekli tıklım tıklım.

Meydana açılan yollar üzerinde şarap evi, lokantalar, pideciler dastarcılar ve barlar serpiştirilmiş. Ancak bunlar gürültülü tatil beldelerinde alıştığımız gibi insanı rahatsız eden mekanlar değil, meydandaki dinginlik buralarda da devam ediyor. Hiç kimse sizi zorla dükkanına davet etmiyor. Köyün hemen dışındaki ana yol kenarında birbirlerinden uzakta birçok kır lokantası var. Buralarda köy tavuğu ve tandır gibi değişik menüler bulabilirsiniz.

Yeşilüzümlü'ye komşu İncirköy, Kızılbel , Nif - Arpacık Köyleri'nin de doğal ve tarihi zenginlikleriYeşilüzümlü'den az değil. Bu bölge antik dönemden beri yoğun bir yerleşime sahne olmuştur. Kadyanda antik kenti Yeşilüzümlü'nün tam üstündeki tepenin üzerinde kurulmuştur. Şehir merkezinden arabayla 8 km. olan Kadyanda'ya, yine merkezden 2,5 km. yürüyerek güzel bir gezi yolundan ulaşmak mümkündür.

Fethiye Orman İşletmesi tarafından işaretlenen bu gezi yolunun tam ortasında Likya döneminin en güzel lahitlerinden birisini göreceksiniz. Kadyanda girişinde sizi müzeler müdürlüğünün bekçisi ve yardımcısı karşılayacak. Kenarlarına taşlar dizilerek yapılmış patika yolu takip ederseniz tekrar başladığınız noktaya tüm antik kenti dolaşarak döneceginizi dolaşma sürenizin ilginize göre minimum 1 saat olacağını söyleyecek. Büyük bir ihtimalle kaçak kazı yapmak isteyenlerden yakınacak. Kışın zor koşullarında bile bu ören yerini gece ve gündüz 24 saat jandarmayla dönüşümlü olarak koruyan bu insanlar, ellerinden geldiği kadarıyla size buranın tarihini anlatmaya çalışacaklar.

8. Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali